Přeskočit na obsah

Julius Schreck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Julius Schreck
Narození13. července 1898
Mnichov
Úmrtí16. května 1936 (ve věku 37 let)
Mnichov
Příčina úmrtímeningitida
Místo pohřbeníGräfelfing
Povolánívoják, politik, řidič a bodyguard
OceněníŽelezný kříž
Zlatý stranický odznak
Řád krve
Vojenský záslužný řád
Politická stranaNárodně socialistická německá dělnická strana
FunkceReichsführer-SS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Julius Schreck [Šrek] (13. července 1898, Mnichov, Německé císařství16. května 1936 Nacistické Německo) byl zakládající člen NSDAP a také první velitel Schutzstaffel (SS).

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Julius Schreck sloužil v první světové válce a byl členem Freikorps von Epp. Do nacistické strany vstoupil v roce 1920, ve stejnou dobu jako Adolf Hitler, a vyvinulo se mezi nimi hluboké přátelství.

V roce 1921 byl Schreck jedním ze zakladatelů Sturmabteilungu (SA) a Stabswache, předchůdce SA s cílem chránit vedení NSDAP při veřejných akcích. V roce 1923 se Schreck účastnil Pivnicového puče a byl uvězněn v Landsbergu současně s Hitlerem, Hessem a ostatními nacistickými vůdci.

Když byla v roce 1925 NSDAP znovu založena, stal se Schreck historicky prvním vrchním velitelem (Reichsführerem) SS. (ačkoli Schreck se tak nikdy nenazýval).

V roce 1926 pracoval Schreck jako Hitlerův privátní šofér. V roce 1929 byl velitelem SS jmenován Heinrich Himmler. Schreck se stal Standartenführerem, ale nezasahoval do dění jako dřív. Po dalších šest let byl Hitlerovým osobním řidičem. Díky své podobě s Hitlerem (měl podobně stižený knír) byl často využíván jako jeho dublér.[zdroj?]

V roce 1936 onemocněl Julius Schreck meningitidou a 16. května zemřel. Hitler mu vystrojil velký státní pohřeb, při němž Hitler Schrecka chvalořečil. Jeho nástupcem postu Hitlerova šoféra se stal Erich Kempka.

Vyznamenání

[editovat | editovat zdroj]

Údaje použity z: ruská Wikipedie-Шрек, Юлиус/Награды

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Julius Schreck na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]